Muhasebe Yazılımı Nedir ?

Muhasebe yazılımı nedir

Bir işletmenin yönetimini organize etmek istediğinizde, Muhasebe Yazılımı satın alma fikrini düşünmeden edemezsiniz. Muhasebe yazılımları, bir şirketin yönetiminin mali yönü ile ilgili her şeyi kontrol altında tutmanıza izin veren programlardır: fatura düzenlemek, malların varışını veya boşaltılmasını kontrol etmek vb. Bu tür programlar esas olarak bir şirketin yönetim sürecini otomatikleştirmek için kullanılır.

Muhasebe yazılımları, müşteriye çeşitli uygulamalardan yararlanma olanağı sağlar. Aslında, muhasebe programının uygulama kullanımları, çalışanın omuzlarına binen iş yükünün azaltılmasını mümkün kılan çeşitli makro gruplara ayrılmıştır.

Muhasebe Yazılımı Ne İşe Yarar?

Yukarıda da bahsedildiği gibi, söz konusu muhasebe programı, şirket yöneticilerinin şirketin iyi çalışmasına yardımcı olmak için faydalıdır. Genellikle tek bir program değil, bir yazılım kompleksidir. Paket ayrıca depo yönetim programı, üretim yazılımı, bütçeleme yazılımı, finansal analiz ve hatta belirli işlevlere ayrılmış diğer programları içerir.

Tüm bu aksesuarlar birbirleriyle ilişkilidir ve şirket çalışanlarının hızlı ve hatasız bilgi edinmelerine veya ayrıca (fatura kesme, sipariş kontrol etme vb.) işlemleri gerçekleştirmelerine olanak tanır. Bu nedenle, iyi bir muhasebe yazılımının kullanılmasının, şirket çalışanlarının çalışmalarını büyük ölçüde kolaylaştırabileceğini anlamak kolaydır, çünkü bağımsız olarak çok fazla hesaplama yapmak zorunda kalmalarını önler.

Program zamandan tasarruf sağlar ve çalışmayı daha üretken ve etkili hale getirir.Bir muhasebe yazılımının çalışması zamanla iyileştirilir ve kullanıma, üreticiye ve diğer faktörlere bağlıdır. Genel olarak, hemen hemen tüm muhasebe yazılımları, programın grafiklerini iyileştirmek veya özellik listesini artırmak amacıyla periyodik olarak güncellenir.

Tüm muhasebe yazılımı üreticileri, programlarını belirli müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için en kullanışlı hale getirmeye çalışır.

Muhasebe Yazılımı Kullanmanın Avantajları

Bir muhasebe yazılımı seçmeniz gerektiğinde, bunun avantajlarını düşünmeden edemezsiniz ve çok fazla seçeneğiniz var. Bir muhasebe yazılımı kullanmanın faydaları arasında, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı ana avantajları hatırlamalıyız:

  1. Kullanım hızı

Bu tür herhangi bir yazılım, bir şirketin çalışanlarının aradıkları bilgileri bir anda sağlayarak işlerini büyük ölçüde basitleştirir. Çalışan, bir kişi hakkında çok sayıda dosyada veri veya bilgi aramak zorunda kalmaz, çünkü sistem ona tüm verileri çok fazla arama yapmaya gerek kalmadan sağlayacaktır.

  1. Süreçlerin ve hesaplamaların otomasyonu

Sadece birkaç yıl önce olduğu gibi, günümüzde birçok hesaplamanın ortasında veri kaybetmemek için bir muhasebe yazılımının hizmetlerini kullanmak mümkündür. Çoğu zaman kendimizi birçok bilgiyi kontrol etmek, geniş bir veri yelpazesini ilişkilendirmek ve hatta hata yapmak zorunda buluruz. Yazılım, tüm hesaplamaları otonom olarak yaptığı ve sonucu müşteriye sunduğu için bunun olmasını engeller.

  1. Muhasebe yazılımının kullanım kolaylığı

Muhasebe programlarını kullanmak için sanılanın aksine bilgisayar alanında kimin ne bildiğini bilmek şart değildir. BT endüstrisi hakkında minimum bilgiye sahip olması koşuluyla herkes muhasebe yazılımını başarıyla kullanabilir. Bu programların özelliklerini öğrenmek de zor değildir.  Sadece öğrenmeye biraz zaman ayırmanız gerekiyor.

  1. Bulut teknolojisini kullanma imkanı

Son dönemde, muhasebe yazılımının bir başka büyük avantajı da gelişmiştir ve bu çoğu kişi tarafından hala göz ardı edilmektedir. Fatura verilerini, müşteri adlarını veya diğer bilgileri doğrudan bulutta kaydetmenin mümkün olduğu Bulut teknolojisinden bahsediyoruz. Bu, bilgi kaybetme riskini en aza indirir ve birkaç tıklamayla istediğiniz her şeye ulaşabilirsiniz. Ayrıca bilgisayarınız herhangi bir nedenle bozulsa bile tüm bilgilerinizi sorunsuz bir şekilde geri yükleyebilirsiniz.

  1. Maliyet

Muhasebe yazılımları söz konusu olduğunda, hemen çok pahalı olduklarına ve satın almak için çok yüksek maliyetlere katlanmak zorunda olduğunuza inanılır, ancak durum böyle değildir. Piyasada, düşük maliyetli olanlardan, orta seviye yazılımlardan geçen, profesyonel yazılımlarla bitirmeye kadar çok sayıda muhasebe yazılımı bulabilirsiniz. Bazı yazılımlar bir kerelik ödeme karşılığında satın alınabilir, ancak tam işlevsel olarak kullanılması için aylık abonelik gerektirenler de vardır.

  1. Ara bağlantı

Bu tür programlar şirketteki diğer sistemlere bağlanabilir ve diğer programlarla birlikte kullanılabilir. Aslında, bu tür birçok yazılım birbiriyle uyumludur. Bu, çok fazla programı kontrol etme ihtiyacını ortadan kaldırır, çünkü basit bir yazılımla ihtiyacınız olan her şeyi yapabilirsiniz. Ayrıca, muhasebe yazılımları bir akıllı telefonda da başarılı bir şekilde kullanılabilir (ancak yine de çoğu, seçtiğiniz programın türüne bağlıdır).

Muhasebe Yazılımı Nasıl Seçilir: Avantajlar ve Özellikler

Özellikle piyasadaki çok çeşitli benzer programlar göz önüne alındığında, muhasebe yazılımı seçmek zor olabilir. Ancak bazı parametrelere dikkat etmek ve seçimi dikkatli değerlendirmek sorunları çözebilir. Dikkat edilmesi gereken kriterler arasında şunlar yer almaktadır:

Muhasebe yazılımı Lisansının Maliyeti ve süresi

Her şeyden önce, lisans süresinin dolması nedeniyle herhangi bir programsız kalmamak için yazılım lisansının süresini değerlendirmekte fayda var. Bu açıdan iki olasılık vardır: Son kullanma tarihi olmayan bir lisans satın alın veya yukarıda belirtildiği gibi her yıl bir lisans için ödeme yapın (abonelik). Buna ek olarak, programın kaç ağ istasyonunun geçerli olacağını kontrol etme ihtiyacı vardır, bu nedenle tek bir bilgisayar için mi yoksa PC ağı için mi kullanılabilir? (aslında birçok yazılım evi, çok kullanıcılı seçeneği de ücretlendirir ). Ayrıca KDV gibi önemli bir ayrıntıyı da hatırlamalıyız: Bazı perakendeciler fiyata vergiyi dahil ederken, diğerleri dahil etmez.

Müşterilere sağlanan destek hizmeti

Değerlendirilecek bir diğer parametre, müşteri desteği ve maliyetinin, ayrıca ek hizmetlerin satışı ile ilgilidir. Bazı durumlarda bu hizmetlerin satışı pratikte zorunludur, bu nedenle bu faktörler hakkında bilgi almanız tavsiye edilir. Açıkçası, destek hizmeti ne kadar iyi yönetilirse, teknik yardım almak, sorularınıza yanıt bulmak vb. daha kolay olacaktır. Aynı şekilde, müşteri desteği ile e-posta, telefon, sohbet vb. ile iletişim kurmanın mümkün olacağı yöntemlerin değerlendirilmesi de önemlidir.

Güncellemelerin varlığı

Bir muhasebe yazılımının işlevsel ve kullanışlı olması için güncellemelerin kullanılabilirliğini de değerlendirmek gerekir. Bir program ne kadar güncellenirse o kadar faydalı olur. Güncellemeler her zaman ücretsiz değildir ve bazı durumlarda müşteriler tarafından ayrıntılara gösterilen özen nedeniyle çok sık gerçekleşir . Örneğin, bir hata bulunursa, yazılım üretim ekibiyle iletişime geçerek sorunu açıklayabilirsiniz. Bu noktada ekip sorunu araştıracak, bir çözüm bulacak ve müşteriye yazılımını güncellemesini söyleyecektir. Çoğu durumda tüm güncelleme süreci tamamen otomatik olarak gerçekleştirilir, ancak elle yapılması da mümkündür.

Muhasebe yazılımının özelleştirilmesi

Bu parametre, gerçekte, yukarıda açıklanan noktanın içine girebilir: programı hem grafik hem de işlevsellik açısından özelleştirme imkanı verir. Ana amaç, yazılımı estetik açıdan daha hoş hale getirmeye çalışmak, aynı zamanda kullanıcıyı rahat hissettirmek için bazı işletim süreçlerini değiştirmektir. Ancak, çeşitli programlar olduğu ve bazılarında özelleştirme işlemlerinin kullanıcı tarafından karşılanan bir maliyeti olduğu anlaşılmalıdır. Bu nedenle, yazılımı satın almadan önce özelleştirmenin ücretsiz mi yoksa bir maliyeti mi olduğunu anlamanız gerekir.

Demo ve tanıtım sürümleri

En iyi programlar, kullanıcının yazılımı deneyebildiği, zayıf veya güçlü yanlarının neler olduğunu anladığı ve ancak ondan sonra satın alıp almamayı seçebildiği bir Demo sürümünden müşterilerin yararlanmasına olanak tanır. Program müşteriye test yapma yeteneği sağlamıyorsa, belki de farklı bir yazılım aramak daha iyi bir seçenek olabilir.

Yazılım üretim tarihi

Çok sayıda hata içerdiğinden ve kullanıcının kullanması zor olabileceğinden, çok genç programlardan kaçınılmalıdır. “Genç” yazılımlara, bir süredir piyasaya sürülen, kontrol edilmiş ve iyi bir üne sahip olanları tercih etmeliyiz. Aksi takdirde, genç programın geliştiriciler tarafından terk edilme riski vardır.

Kaynak:

https://www.logo.com.tr/urun/logo-tiger-3-enterprise